انتخابات ریاست جمهوری امریکا زیر ذره‌بین سایبری روسیه

انتخابات ریاست جمهوری امریکا زیر ذره‌بین سایبری روسیه
انتخابات ریاست جمهوری امریکا زیر ذره‌بین سایبری روسیه

شنبه گذشته (8 اکتبر) دومین مناظره بین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری امریکا برگزار شد و هکرها بهترین فرصت را پیش‌ رو دیدند تا از این اتفاق به نفع خود بهره ببرند. «هیلاری کلینتون» نامزد حزب دموکرات و «دونالد ترامپ» نامزد حزب جمهوریخواه برای انتخابات ریاست جمهوری 2016 امریکا در جریان این مناظره با حملات هکری مواجه شدند و با انجام بررسی‌های بیشتر ادعا کردند هکرهای وابسته به دولت روسیه این اقدام را انجام داده‌اند تا در فرآیند انتخابات امریکا اختلال ایجاد کنند.
دو روز پیش از برگزاری مناظره، مدیر سازمان امنیت و اطلاعات ملی امریکا اعلام کرد مراکز وابسته به دولت روسیه در بالاترین سطح ممکن قصد انجام عملیات هکری را دارند و باید دقت فراوان داشت جلوی این اتفاق گرفته شود. منتقدان روسی در مقابل این اتفاق اعلام کردند که هیچ گونه نقشی در این زمینه نداشته‌اند و از سرقت اطلاعات گرفته تا دیگر انواع حملات علیه امریکا برای آنها جذابیتی ندارد. با این تفاسیر، چرا امریکا نگران حملات هکری از سوی روسیه است؟
نگرانی‌های انتخاباتی
این داستان از مه 2016 آغاز شد و در آن زمان کمیته ملی دموکرات امریکا (DNC) برای نخستین بار نگرانی‌های خود را در مورد احتمال بروز حملات گسترده در شبکه رایانه‌ای خود بروز داد. این نگرانی‌ها به قدری افزایش یافت که مرکز مذکور از شرکت امنیتی CrowdStrike درخواست کرد تمامی شبکه‌های آنها را مورد بررسی قرار دهد و جلوی بروز هر گونه مشکل احتمالی را بگیرد.
با پایان یافتن این بررسی‌ها دو گروه هکری فعال در این شبکه شناسایی شد که یکی از آنها بتازگی وارد شبکه شده بود و گروه دیگر بیش از یک سال در این شبکه فعالیت مخفیانه انجام می‌داد. «شاون هِنری» مدیر امنیت شرکت CrowdStrike که پیش‌تر به عنوان دستیار ارشد سازمان پلیس فدرال امریکا (FBI) فعالیت می‌کرد در این خصوص گفت: «متوجه شدیم یک دشمن بزرگ در این سیستم فعالیت می‌کند و شبکه داخلی حزب دموکرات امریکا را هدف گرفته است تا از جزئیات ارتباطات بین افرد این حزب مطلع شود... تحقیقات ما روی دیگر نامزدهای انتخاباتی آغاز شد تا احتمال فعالیت هکری آنها بررسی شود». هنری توضیح داد با بررسی‌های بیشتر خود به کشور روسیه و گروه‌های هکری آن رسید.
او گفت: «این یک مورد ویژه بود که ما براساس بررسی‌های گسترده‌تر خود متوجه شدیم دولت روسیه در عملیات‌ هکری دست دارد و یک فراخوان ویژه برای این فعالیت‌ها تشکیل داده است تا اطلاعات محرمانه را در مورد انتخابات ریاست جمهوری امریکا به دست آورد.»
حملات تهاجمی
پس از آنکه کمیته حزب دموکرات و شرکت Crowdstrike نتایج حاصل از بررسی‌های امنیتی خود را به صورت عمومی منتشر کردند، مشخص شد فعالیت‌ها گسترده‌تر از یک جاسوسی سنتی بوده است تا در آن اطلاعات سرقت شود. به گفته دو مرکز مذکور، این فعالیت هکری به گونه‌ای ترتیب داده شده بود که بتواند در دنیای واقعی تأثیر بگذارد و روند انتخابات را به طور کامل مختل کند.
مقام های امریکا از مدت‌ها قبل نگران چنین اتفاقی بودند و همواره انگشت اشاره خود را به سمت دولت روسیه گرفتند تا ادعا کنند اختلالاتی از این دست به دلیل فعالیت‌های هکری آنها انجام می‌شود و باید جلوی فرآیند مذکور گرفته شود.
«دیوید اوماند» مدیر اسبق ستاد ارتباطات دولت بریتانیا (GCHQ) گفت: «ما گسترده‌تر و بازتر از هر زمان دیگر فضای سایبری را مورد استفاده قرار می‌دهیم. بر این اساس اطلاعات می‌توانند در قالب یک اسلحه کارآمد علیه خودمان مورد استفاده قرار بگیرند.»
به هرحال دومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری امریکا با این نگرانی‌ها برگزار شد و «جیمز کلاپِر» طی بیانیه مشترک خود با وزیر امنیت داخلی امریکا در این باره گفت: «این نوع سرقت‌ها و افشاگری‌ها می‌تواند بزرگترین اختلالات را در روند انتخابات ریاست جمهوری امریکا به وجود آورد. فعالیت‌هایی از این دست از جانب مسکو جدید نیست چرا که دولت روسیه تاکتیک‌ها و تکنیک‌های مشابه را چندین بار در مناطق دیگر نیز مورد استفاده قرار داده است تا روی نظرات عمومی مردم تأثیر بگذارد.»
او توضیح داد: «ما معتقدیم  بر اساس دامنه و حساسیت این تلاش‌ها، مقام های ارشد روسیه می‌توانند در مدیریت چنین فعالیت‌هایی دست داشته باشند و از آن بهره ببرند». لازم به ذکر است پس از این ادعاها، کرملین از دادن هرگونه پاسخ جزئی خودداری کرد و البته همه اخبار منتشر شده را کذب خواند.
اسکن و کاوش‌های امنیتی
یکی دیگر از نگرانی‌هایی که در این زمینه وجود دارد این است که اطلاعات پیش از درز کردن به بیرون، می‌توانند دستکاری شوند. به عبارت دیگر اطلاعات اشتباه می‌توانند در مقابل اطلاعات درست منتشر شوند و پیش از آنکه صحت تأیید اطلاعات صورت گیرد، توسط مراکز مختلف خبری به انتشار درآیند. با همین نگرانی بسیاری از ایالت‌های امریکا اسکن‌های دقیق و کاوش‌های گسترده خود روی سیستم‌های رأی‌گیری الکترونیکی را آغاز کردند و پایگاه داده رأی دهندگان را به عنوان مهم‌ترین منبع، مورد توجه قرار دادند.
سازمان امنیت و اطلاعات امریکا اعلام کرد که حملات سایبری صورت گرفته در این زمینه می‌تواند از سوی یک سرور مستقر در کشور روسیه مدیریت شود. با وجود این هنوز هیچ سندی ارائه نشده  که نشان دهد این سرور یا فعالیت‌های آن به دولت روسیه وابسته بوده است.
همچنین این مسأله مطرح شده است که با راه‌اندازی سیستم‌های پیشرفته، تغییر تعداد آرا در انتخابات 2016 ریاست جمهوری امریکا غیرممکن شده است زیرا برای ماهیت غیرمتمرکز سیستم‌ها و حفاظت گسترده از آنها دست هکرها را کوتاه می‌کند.
با وجود این تلاش‌های صورت گرفته و احتمال نفوذ به سیستم‌های انتخاباتی امریکا کافی است تا دولت این کشور نگرانی‌های فراوان داشته باشد و در زمان برگزاری عمومی انتخابات، خود را با یک بحران کاملاً جدی رو در رو ببیند. «دیوید اوماند» در این خصوص می‌گوید: «مهم‌ترین مشکلی که می‌تواند در این زمینه بروز کند، تردیدهای مردم از صحت نتایج انتخاباتی است و این نگرانی‌ها در کنار شک مردم برای شمارش درست آرا می‌تواند بزرگترین مشکل را برای ما به وجود آورد.»
او در ادامه توضیح داد: «مردم در هر منطقه‌ای که زندگی می‌کنند باید به دستگاه‌های الکترونیکی مخصوص رأی‌دهی اطمینان کنند. در این میان اگر احتمال نفوذ به پایگاه داده مخصوص رأی‌گیری وجود داشته باشد، چگونه می‌توان به نتایج نهایی انتخابات اطمینان کرد؟»
رقابت سلاح‌های سایبری
روسیه یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان در عرصه سایبری محسوب می‌شود که تکنیک‌های ویژه خود را در این زمینه ارائه کرده است. این کشور طی چند سال گذشته عملیات‌های جنگی و اطلاعاتی را به صورت ترکیبی جلو برده و همین مسأله باعث پیروزی آن در جنگ‌های اوکراین و گرجستان شده است. سازمان اطلاعاتی روسیه همچنین سابقه طولانی در «اقدامات فعال» و «عملیات‌های نفوذی» داشته است که این فرآیند به جنگ سرد برمی‌گردد. با وجود این گسترش فضای سایبری، ابزارهای جدید در اختیار آنها گذاشته است تا بهتر از قبل بتوانند در این زمینه فعالیت کنند.
البته دولت امریکا هم در این زمینه بیکار ننشسته است و این روزها خود را آماده می‌کند تا به هرگونه حمله سایبری روسیه در مقابل انتخابات ریاست جمهوری پاسخ دهد. هِنری در این باره توضیح داده است: «ما در سطح ملی نیازمند آن هستیم تا با مذاکرات دیپلماتیک جلوی بروز هرگونه مشکل را بگیریم و امکان چنین حملاتی را غیرممکن کنیم. همین مسأله باعث شده است رقابت‌های سایبری بین ما و روسیه بیشتر شود».
 به هر حال باید دید در جریان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری امریکا چگونه سیستم‌های الکترونیکی می‌توانند بدون بروز هر گونه مشکل، نیاز مردم را پاسخ دهند.

منبع : موسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران

آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟

 پرینت این مقاله

در همین زمینه

هک سامانه توسط عکس

هک سامانه توسط عکس فرمت Jpeg دارای آسیب‌پذیری روز صفرم است که باعث اجرای کدهای مخرب می‌شود. به...

هکر "ماه عسل"، اینستاگرام سحر قریشی را از سعودی‌ها پس گرفت

هکر "ماه عسل"، اینستاگرام سحر قریشی را از سعودی‌ها پس گرفت ساعاتی پس از هک شدن اینستاگرام...

هکرها در نسخه آزمایشی Battlefield 1!

به‌تازگی اظهاراتی از سوی کاربرانی که نسخه آزمایشی بازی Battlefield 1 را تجربه کرده‌اند مبنی بر...

تاکتیک جدید هکرها در توزیع باج افزار لو رفت

تاکتیک جدید هکرها در توزیع باج افزار لو رفت محققان سیمانتک می‌گویند موج جدید ایمیل‌های حاوی باج...

هکرها ۱۶ هزار وب سایت وردپرس را هک کردند

هکرها ۱۶ هزار وب سایت وردپرس را هک کردند در سال جاری حداقل ۷۶۹. ۱۵ وب سایت وردپرس مورد حمله...

توجه

سایت رز وی پی اس به دستور اتاق اصناف قائمشهر فروش و یا تمدید سرویس نخواهد داشت.

لذا از شما کاربران گرامی پوزش می طلبیم .

لطفا بک آپ خود را بردارید تمامی سروریس های تاریخ دار تا آخرین روز فعالیت خواهند داشت.


در صورت هر گونه مشکل تا آخرین روز قرارداد سرویس باایمیل زیر در تماس باشید.

enjoycs@ymail.com

با تشکر